M2M

Machine to machine

M2M jest technologią umożliwiającą przesyłanie informacji pomiędzy maszynami. Dzięki zasięgowi sieci telefonicznej w standardzie GSM, oraz nieograniczonej mobilności, praktycznie każda maszyna na świecie jest w stanie kontaktować się z inną maszyną aby w czasie rzeczywistym, bez żadnej ingerencji człowieka przesyłać wszelkiego typu informacje w obie strony. Jest to technologia coraz szerzej stosowana przez przemysł, transport i logistykę, medycynę, handel, służbę zdrowia, rolnictwo i ochronę. W przesyłaniu informacji wysoki stopień niezawodności, ciągłość pracy 24/7/365 oraz wysoka niezawodność jest w dzisiejszym świecie wysoce pożądana, a niemożliwa do osiągnięcia bez M2M.


M2M

Zasada działania

Urządzenie monitorujące M2M jest zaawansowanym układem elektronicznym z pewną ilością czujników potrzebnych w danym miejscu zastosowania. Urządzenie komunikuje się z serwerem zbierającym dane poprzez sieć internet. Może być to sieć Ethernet, dostęp do sieci przez WiFi lub za pomącą modemu GSM. Każde urządzenie jest wyposażone w zegar czasu rzeczywistego oraz swój unikalny identyfikator, dzięki temu serwer zapisuje wielkości mierzone przyporządkowane do danego klienta z dokładnością sekundową. Dane przesłane na serwer są zabezpieczone przed niepowołanym odczytem.

Internet Of Things

Tendencje zastosowania
Internet Of Things

Internet Of Things – pojęcie pierwszy raz sformułowane zostało przez Kevina Ashtona w 1999r oznacza kolejną erę Internetu, kiedy to nie tylko ludzie się komunikują, lecz również maszyny. Liczba urządzeń M2M podłączonych do Internetu na początku 2014r. wynosiła ok. 2 miliardy. Szacuje się, że w roku 2018 liczba ta wyniesie ok. 9 miliardów, co będzie równe sumie ilości wszystkich komputerów, smartfonów, tabletów i telewizorów razem wziętych. Liczba dziedzin, w których stosuje się urządzenia M2M ciągle się rozszerza, a liczba uruchomień rośnie najszybciej ze wszystkich urządzeń podłączanych do Internetu. Jest to spowodowane bardzo wysokim stosunkiem korzyści do kosztów tego rozwiązania.

Twoje centrum dowodzenia

Korzystanie z technologii M2M daje nowe możliwości. Po zalogowaniu się do systemu on-line z dowolnego komputera, lub innego urządzenia mobilnego podłączonego do Internetu, uzyskujesz dostęp do prawdziwego panelu sterowania. Możesz podejrzeć zebrane dane z dowolnego monitorowanego urządzenia, możesz ustawić poziomy wielkości mierzonych, po przekroczeniu których dostaniesz powiadomienie SMS lub mail, wg własnych preferencji. Dostępne są wykresy mierzonych wielkości z dowolnych okresów oraz raporty przekroczeń z miejsc godnych Twojej uwagi.

Alarmy przed awariami

Jako jedyna firma na rynku, oferujemy nie tylko powiadomienia (alarmy) o awariach czy przekroczonych progach po tym wydarzeniu, ale również dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów wykrywamy awarie jeszcze przed ich wystąpieniem. Daje to możliwość zareagowania przed zatrzymaniem danego procesu i zapobieżenia wysokim kosztom spowodowanym awarią. Nie ważne, czy jest to zapobieżenie przed zatrzymaniem pompy podającej wodę całemu osiedlu, uniknięcie zamarznięcia wody w zbiorniku, czy wykrycie nieprawidłowej pracy łożyska wentylatora, kiedy ten będzie pracował jeszcze kilka dni. Dzięki informacji przed wystąpieniem kosztownego zjawiska, powiadomiona przez system osoba zarządzająca ma szansę podjąć działania, które zaoszczędzą wysokie koszty przestoju, naprawy czy dalszych uszkodzeń. Skorzysta na tym zarówno firma obsługująca dane urządzenie, jak i jej klienci.

Dostęp do informacji

Często mówi się o różnicy pomiędzy danymi a informacją. W naszej firmie rozumiemy tę różnicę doskonale. Dzięki zastosowaniu bardzo różnych kryteriów obróbki danych, prezentujemy użytkownikowi przede wszystkim informacje. Czasami nie jest istotna temperatura w danym momencie w danym miejscu, lecz dobowy procent zmiany tej temperatury oraz wartości krańcowe. Zamiast pokazywać na wykresie zmiany wilgotności w danym miejscu, lepiej zobaczyć trzykolorowy wskaźnik o przekroczeniu wartości krytycznych z informacją, kiedy to nastąpiło. Po skonfigurowaniu spersonalizowanych monitorów i najbardziej interesujących wartości, można zobaczyć od razu po zalogowaniu baterię wskaźników o trzech możliwych kolorach i skupić się tylko na tych czerwonych i żółtych.

Czy to się opłaca

Jeszcze niedawno koszt systemu M2M był na tyle drogi, że mogły sobie na ten komfort pozwolić tylko wielkie przedsiębiorstwa. Dzisiaj dzięki wielkiej konkurencji i coraz niższym kosztom produkcji zaawansowanych urządzeń elektronicznych, oraz dzięki stałym obniżkom kosztów użytkowania sieci Internet, system M2M jest dostępny praktycznie dla każdego. Koszty zakupu i instalacji w porównaniu z wymiernymi i niewymiernymi korzyściami okazują się być znikome. Stosunek tych kosztów do wymiernych korzyści nie pozwala przejść koło tego pomysłu obojętnie. Praktyka pokazuje, że rynek doskonale się już w tym zorientował – widać to po szybkim tempie powrotu klientów rozpoczynających inwestycje po kolejne partie urządzeń.

Parametry techniczne

Urządzenia M2M są urządzeniami o niewielkich rozmiarach. Z zasady pracują bezobsługowo, nie wymagają żadnej interwencji, a system samotestowania pozwala wykryć i poinformować o możliwych zagrożeniach działania (np. niski poziom napięcia baterii, obniżający się poziom sygnału GSM lub podobne). Jeśli w miejscu zainstalowania nie ma dostępu do sieci energetycznej, dzięki zastosowaniu niskoenergetycznych modułów urządzenie M2M może pracować przez wiele miesięcy na zasilaniu bateryjnym. Możliwa jest instalacja w miejscach trudno dostępnych, o bardzo trudnych warunkach pracy, lub nawet w miejscach zagrożonych zalaniem.

M2M w przemyśle

Przemysł to dziedzina o największym wachlarzu zastosowań M2M. System może monitorować pracę maszyn produkcyjnych, może automatycznie zmieniać parametry łańcucha produkcji w zależności od bieżących parametrów pracy wybranych stanowisk. Operatorzy uzyskują możliwość zdalnego i automatycznego sterowania systemem produkcji dzięki możliwości nie tylko odczytu parametrów przez urządzenia M2M, ale również wpływaniu na procesy produkcyjne z centrum zarządzania zarówno przez osobę zarządzającą, jak i program komputerowy. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle są dzisiaj w Polsce systemy monitorowania maszyn oraz alarmowania o nieprawidłowościach czy wymaganych naprawach serwisowych.

M2M w telemetrii

Bardzo prężnie rozwijającą się aktualnie dziedziną wykorzystania systemów M2M jest telemetria, czyli popularnie rzecz ujmując zdalne mierzenie przepływu wszelkiego rodzaju mediów. Zdalne odczyty liczników wody, prądu, gazu to już codzienność w wielu miejscach w Polsce. Dzisiaj klienci nowych mieszkań wymagają już wręcz tej funkcjonalności. System, który oferuje nasza firma, jest systemem bardzo łatwo skalowalnym, posiada funkcję licznika impulsów łatwą do zastosowania praktycznie do każdego rodzaju czujników. Jeden standardowy moduł M2M może obsłużyć do 250 liczników impulsów, ale istnieje możliwość zastosowania dedykowanego modułu bez tego ograniczenia.

M2M w transporcie

Chyba najbardziej znaną i popularną dziedziną wykorzystania M2M jest obecnie monitorowanie samochodów. Dzięki zastosowaniu czujników GPS, urządzenie M2M zamontowane do samochodu osobowego, ciężarowego, maszyny budowlanej lub specjalistycznego sprzętu może monitorować aktualną pozycję, prędkość chwilową, czasy postojów, zużycie paliwa i wiele innych parametrów. Dodatkowo zapewnia kierowcy stały kontakt z biurem, dostarcza informacje o zleceniach lub utrudnieniach w ruchu. Bardzo często jest nieocenioną pomocą w razie kradzieży środka transportu.

M2M w rolnictwie

Nowym, ale szybko zyskującym popularność sposobem wykorzystania M2M jest rolnictwo. Coraz większa liczba właścicieli gospodarstw, hodowców bydła czy producentów żywności jest zainteresowana możliwością monitorowania strategicznych parametrów życiowych zwierząt czy roślin. Urządzenia M2M mogą być również wykorzystane do pomiaru wilgotności gleby, systemów automatycznego podawania paszy, monitorowania poziomu cieczy w zbiornikach, obecności gazów czy pomiaru temperatury. Na szeroką skale wykonywana jest również identyfikacja, diagnostyka czy monitoring bydła.

M2M w ochronie

Systemy ochrony jako jedne z pierwszych zaczęły wykorzystywać możliwość M2M. Stały nadzór, monitorowanie oraz informowanie o zdarzeniach niestandardowych jest całkowicie obsługiwane przez obecnie spotykane systemy M2M.

M2M w handlu

Dzięki systemowi M2M możliwa jest zdalna obsługa nowoczesnych automatów sprzedażowych, a automatyczne powiadamianie o stanach magazynowych w punktach sprzedaży daje możliwość wcześniejszego i automatycznego powiadamiania hurtowni o potrzebie dostawy towaru. Dzięki wdrożonemu systemowi zarządzania stanami magazynowymi M2M może skrócić czasy dostaw, zmniejszyć koszty zatowarowania oraz obniżyć stany magazynowe, a co za tym idzie, wprowadzić spore oszczędności w handlu. System M2M jest całkowicie zintegrowany z systemem Wellsoft ERP dedykowanym dla przedsiębiorstw handlowo-produkcyjnych.

Wersje systemu M2M

System dostępny jest w kilku konfiguracjach predefiniowanych. Zachęcamy jednak do kontaktu w przypadku niestandardowego zapotrzebowania, w celu opracowania najlepszej konfiguracji.

M2M light M2M standard M2M professional
Zegar czasu rzeczywistego
Termometry cyfrowe
Karta ethernet
Modem GSM
Mierniki wilgotności
Liczniki impulsów
Mierniki poziomu cieczy w zbiorniku
Detektory wibracji
Zdalne sterowanie za pomocą styczników
Funkcja samokontroli
Mierniki wibracji
Mierniki odległości
Moduł GPS

Wsparcie merytoryczne

Znając rynek systemów M2M wiemy, że trudno jest ocenić sposoby i możliwości wykorzystania systemu we własnej firmie. Dlatego jako specjaliści polecamy swoją wiedzę i doświadczenie. Zapraszamy do pozostawienia informacji korzystając z poniższego formularza, a nasi konsultanci skontaktują się z Państwem w celu opracowania najlepszego i najtańszego rozwiązania.

Metody licencjonowania

Oferujemy dopasowany do potrzeb klienta system zakupu i licencjonowania oprogramowania. Koszt systemu jest uzależniony od liczby i rodzaju urządzeń pomiarowych. Każda realizacja może wykorzystać standardowe moduły, ale również specjalnie dobrane dedykowane rozwiązania. W takich sytuacjach prosimy o kontakt w celu opracowania oferty cenowej.

Pomoc w dofinansowaniu ze środków UE

Przy dużych inwestycjach nasza firma proponuje pomoc pragnącym skorzystać z dofinansowania Unii Europejskiej. Zapewniamy obsługę w zakresie przygotowania, wypełniania i rozliczenia wniosku o pomoc finansową.

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.